FK14X5R1A335KN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 327
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 294
Datasheet
Upgrade
In Stock: 492
Similar
In Stock: 50
3.3 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK14X5R1A335KN020
DigiKey Part Number
445-5323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X5R1A335KN020
Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK14X5R1A335KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)