FG24X7S2A684KRT06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.68 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FG24X7S2A684KRT06
DigiKey Part Number
445-173391-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173391-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG24X7S2A684KRT06
Description
CAP CER 0.68UF 100V X7S RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG24X7S2A684KRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)