FG23C0G2J104JRT00
DigiKey Part Number
445-181565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG23C0G2J104JRT00
Description
CAP CER 0.1UF 630V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG23C0G2J104JRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.335" L x 0.217" W (8.50mm x 5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)