FG18C0G2A561JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 6.430
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 195
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.833
Parametric Equivalent
560 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG18C0G2A561JNT00
DigiKey Part Number
445-FG18C0G2A561JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18C0G2A561JNT00
Description
CAP CER 560PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG18C0G2A561JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)