FG18C0G2A1R5CNT06
DigiKey Part Number
445-173229-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173229-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18C0G2A1R5CNT06
Description
CAP CER 1.5PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.5 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG18C0G2A1R5CNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)