FG18C0G2A182JNT06
DigiKey Part Number
445-173228-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173228-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18C0G2A182JNT06
Description
CAP CER 1800PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG18C0G2A182JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)