FG14X7S2A224KRT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 26
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 450
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
0.22 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FG14X7S2A224KRT00
DigiKey Part Number
FG14X7S2A224KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14X7S2A224KRT00
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7S RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG14X7S2A224KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)