FG14X5R1H475KRT06
DigiKey Part Number
445-173131-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173131-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14X5R1H475KRT06
Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R RADIAL
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R Radial
EDA/CAD Models
FG14X5R1H475KRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)