FA26X7R2A154KNU06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 715
0.15 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA26X7R2A154KNU06
DigiKey Part Number
445-174262-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174262-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R2A154KNU06
Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA26X7R2A154KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)