CS80-E2GA102MYGS
DigiKey Part Number
CS80-E2GA102MYGS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS80-E2GA102MYGS
Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 250VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS80-E2GA102MYGS Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C