CS70-B2GA151KYGS
DigiKey Part Number
CS70-B2GA151KYGS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS70-B2GA151KYGS
Description
CAP CER 150PF 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS70-B2GA151KYGS Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C