CPL2512TR22M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.098
Datasheet
220 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 42mOhm Nonstandard
CPL2512TR22M
DigiKey Part Number
445-4166-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPL2512TR22M
Description
FIXED IND 220NH 2A 42 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CPL2512TR22M Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
2.2A
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
DC Resistance (DCR)
42mOhm
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.059" W (2.50mm x 1.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)