Image for CN0603K11G is not available
CN0603K11G
DigiKey Part Number
CN0603K11G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN0603K11G
Description
VARISTOR 18V 30A 0603
Customer Reference
Detailed Description
18 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
30 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Energy
0.2J
Part Status
Obsolete
Number of Circuits
1
Maximum AC Volts
11 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
14 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
18 V