CLF12555T-2R2N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 9.319
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.1 A 11.4mOhm Max Nonstandard
CLF12555T-2R2N
DigiKey Part Number
445-9612-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF12555T-2R2N
Description
FIXED IND 2.2UH 6.1A 11.4 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CLF12555T-2R2N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13.1A
DC Resistance (DCR)
11.4mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.476" W (12.50mm x 12.10mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.230" (5.85mm)