CLF10060NIT-2R2N-D
DigiKey Part Number
445-174712-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174712-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF10060NIT-2R2N-D
Description
FIXED IND 2.2UH 8.5A 9.23 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.5 A 9.23mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
CLF10060NIT-2R2N-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
DC Resistance (DCR)
9.23mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)