CLF10040T-471M-D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 459
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 4.163
Datasheet
TDK
In Stock: 1.487
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 440 mA 1.452Ohm Max Nonstandard
CLF10040T-471M-D
DigiKey Part Number
445-CLF10040T-471M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF10040T-471M-D
Description
FIXED IND 470UH 440MA 1.452 OHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CLF10040T-471M-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
560mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.452Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)