CGJ5L2C0G1H104J160AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 230.221
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
CGJ5L2C0G1H104J160AA
DigiKey Part Number
445-8219-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-8219-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGJ5L2C0G1H104J160AA
Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGJ5L2C0G1H104J160AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)