CGB2A3JB0J105K033BB
DigiKey Part Number
445-13203-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13203-1-ND - Cut Tape (CT)
445-13203-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB2A3JB0J105K033BB
Description
CAP CER 1UF 6.3V JB 0402
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGB2A3JB0J105K033BB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)