CD95-B2GA471KYNS
DigiKey Part Number
445-2407-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD95-B2GA471KYNS
Description
CAP CER 470PF 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor B Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD95-B2GA471KYNS Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C