CD90-B2GA331KYGS
DigiKey Part Number
CD90-B2GA331KYGS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD90-B2GA331KYGS
Description
CAP CER 330PF 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
330 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor B Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD90-B2GA331KYGS Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C