CD45-E2GA102M-GKA
DigiKey Part Number
445-181014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD45-E2GA102M-GKA
Description
CAP CER 1000PF 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 400V Ceramic Capacitor E Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD45-E2GA102M-GKA Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C