C3216JB1E155K160AA is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 2.000
TDK
In Stock: 1.900
Datasheet
Direct
KEMET
1.5 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
C3216JB1E155K160AA
DigiKey Part Number
445-11702-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11702-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216JB1E155K160AA
Description
CAP CER 1.5UF 25V JB 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3216JB1E155K160AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)