C3216JB1A156M160AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1.169
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 8.864
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 46
In Stock: 731
15 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
C3216JB1A156M160AC
DigiKey Part Number
445-11683-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216JB1A156M160AC
Description
CAP CER 15UF 10V JB 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3216JB1A156M160AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)