C3216JB0J336M130AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 3.263
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 8.006
Datasheet
Similar
In Stock: 363
Similar
In Stock: 122
33 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
C3216JB0J336M130AC
DigiKey Part Number
445-11677-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216JB0J336M130AC
Description
CAP CER 33UF 6.3V JB 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3216JB0J336M130AC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)