C3216CH2J103K160AA
DigiKey Part Number
445-11631-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11631-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216CH2J103K160AA
Description
CAP CER 10000PF 630V CH 1206
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216CH2J103K160AA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)