C3216CH2E472K115AA
DigiKey Part Number
445-11619-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11619-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216CH2E472K115AA
Description
CAP CER 4700PF 250V CH 1206
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3216CH2E472K115AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)