C1608Y5V1C105Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 45.087
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 14.323
Datasheet
Upgrade
KEMET
Upgrade
YAGEO
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
YAGEO
1 µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric)
0603 (1608 Metric)
C1608Y5V1C105Z
DigiKey Part Number
445-1327-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608Y5V1C105Z
Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608Y5V1C105Z Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)