C1608Y5V0J106Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 139.935
Datasheet
10 µF -20%, +80% 6.3V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric)
C Series 0603(1608 Metric) 9
C1608Y5V0J106Z
DigiKey Part Number
445-3448-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608Y5V0J106Z
Description
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1608Y5V0J106Z Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)