C1608X8R1H104M080AB
DigiKey Part Number
445-14268-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14268-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14268-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X8R1H104M080AB
Description
CAP CER 0.1UF 50V X8R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X8R1H104M080AB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)