C1608X5R0J225M080AB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 48.182
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 240.209
Datasheet
Upgrade
In Stock: 8
Similar
Similar
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
C Series 0603(1608 Metric) 9
C1608X5R0J225M080AB
DigiKey Part Number
445-1323-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X5R0J225M080AB
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608X5R0J225M080AB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)