C1608JB2A472K080AA
DigiKey Part Number
445-11319-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11319-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608JB2A472K080AA
Description
CAP CER 4700PF 100V JB 0603
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor JB 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608JB2A472K080AA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)