C1608C0G1H101J080DA
DigiKey Part Number
445-C1608C0G1H101J080DATR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C1608C0G1H101J080DACT-ND - Cut Tape (CT)
445-C1608C0G1H101J080DADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608C0G1H101J080DA
Description
COMMERCIAL GRADE,0603,C0G,50V,10
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)