C1005C0G1H5R6C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 233.529
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 309.141
Datasheet
Taiyo Yuden
Upgrade
KEMET
Upgrade
YAGEO
KYOCERA AVX
5.6 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C1005C0G1H5R6C
DigiKey Part Number
445-4882-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005C0G1H5R6C
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005C0G1H5R6C Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)