C0603X7R1C152K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 55.093
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 10.695
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 440
Vishay Vitramon
1500 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
C0603X7R1C152K
DigiKey Part Number
445-7296-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X7R1C152K
Description
CAP CER 1500PF 16V X7R 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X7R1C152K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)