C0603JB1A223M030BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 87.593
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 16.830
Datasheet
0.022 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric)
C0603JB1A223M030BC
DigiKey Part Number
445-10753-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603JB1A223M030BC
Description
CAP CER 0.022UF 10V JB 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603JB1A223M030BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)