C0402JB1C221K020BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 12.469
Datasheet
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
220 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor JB 01005 (0402 Metric)
C0402JB1C221K020BC
DigiKey Part Number
445-10636-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402JB1C221K020BC
Description
CAP CER 220PF 16V JB 01005
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402JB1C221K020BC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)