C0402C0G1C2R2B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 19.900
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
2.2 pF ±0.1pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
C0402C0G1C2R2B
DigiKey Part Number
445-5425-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C0G1C2R2B
Description
CAP CER 2.2PF 16V C0G 01005
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C0G1C2R2B Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)