B82496C3181J000
DigiKey Part Number
495-2027-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2027-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2027-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82496C3181J000
Description
FIXED IND 180NH 120MA 6 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 120 mA 6Ohm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
B82496C3181J000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
4 @ 25.2MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.4GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
25.2 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)