B82412A1472J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B82412A1472J is not available
B82412A1472J
DigiKey Part Number
B82412A1472J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82412A1472J
Description
FIXED IND 4.7UH 160MA 1.8 OHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 160 mA 1.8Ohm Max 2-SMD
Category
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
140MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1210 (3225 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)