B82144F2273K000
DigiKey Part Number
495-6795-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6795-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144F2273K000
Description
FIXED IND 27UH 2A 200 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 200mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82144F2273K000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.8A
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Q @ Freq
40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant
9.2MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)