B82144A2152K000
DigiKey Part Number
495-B82144A2152K000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144A2152K000
Description
FIXED IND 1.5UH 2.1A 90 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Wirewound Inductor 2.1 A 90mOhm Max Axial
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
190MHz
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.472" L (5.20mm x 12.00mm)