B81123C1472M189
DigiKey Part Number
495-77190-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77190-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B81123C1472M189
Description
CAP FILM 4700PF 20% 500VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B81123C1472M189 Models
Category
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
500V
Ratings
AEC-Q200, Y1
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C