B72650M0750K072
DigiKey Part Number
495-B72650M0750K072TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72650M0750K072CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72650M0750K072DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72650M0750K072
Description
VARISTOR 120V 400A 3225
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 3225 (8063 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72650M0750K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
400 A
Series
Energy
2.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
3225 (8063 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
120 V