Image for B72542V3300K072 is not available
B72542V3300K072
DigiKey Part Number
B72542V3300K072-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72542V3300K072
Description
VARISTOR 47V 1.2KA 2220
Customer Reference
Detailed Description
47 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
1.2 kA
Part Status
Obsolete
Energy
12J
Maximum AC Volts
30 V
Maximum DC Volts
34 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
42.3 V