Image for B72540V0110K062 is not available
B72540V0110K062
DigiKey Part Number
B72540V0110K062-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72540V0110K062
Description
VARISTOR 18V 1.2KA 2220
Customer Reference
Detailed Description
18 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Current - Surge
1.2 kA
Energy
5.4J
Part Status
Obsolete
Maximum AC Volts
11 V
Capacitance @ Frequency
12000 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
18 V