Image for B72510T0350K062 is not available
B72510T0350K062
DigiKey Part Number
495-B72510T0350K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72510T0350K062CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72510T0350K062
Description
VARISTOR 56V 80A 0805
Customer Reference
Detailed Description
56 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Current - Surge
80 A
Series
Energy
0.3J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
56 V