B72510E0300K062
DigiKey Part Number
495-7454-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7454-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7454-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72510E0300K062
Description
VARISTOR 47V 80A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72510E0300K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
80 A
Energy
0.3J
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
38 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
51.7 V