B72214S0600K501 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 11.809
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 131
Datasheet
In Stock: 450
100 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
B72214S0600K501
DigiKey Part Number
B72214S0600K501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0600K501
Description
VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
17J
Capacitance @ Frequency
1650 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V