B72214S0200K551
DigiKey Part Number
495-77382-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77382-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0200K551
Description
VARISTOR 33V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
6800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V