B72214Q0211K101
DigiKey Part Number
B72214Q0211K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214Q0211K101
Description
VARISTOR 330V 8KA RADIAL
Detailed Description
330 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214Q0211K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
363 V
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
115J
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-45°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
270 V
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
330 V